Unborn

Unborn
Kapela UNBORN vznikla v roce 1996 v zakládající sestavě: Richard Rybář - kytara, Jakub Janků - basa, Libor Laňka - bicí, Pavel Kovařík - zpěv. V květnu téhož roku přichází do skupiny kytarista Radek Dvořák alias Pinďour, který svým stylem hraní do kapely zcela zapadá. Na počátku roku 98 pro malé zapálení účinkování v kapele odchází zpěvák Pavel a následně i Richard, který je přetažen do kapely DIZORDERZ. V tomto ne příliš příznivém období se naskytla otázka, zda se rozpadnout nebo pokračovat dál. Naštěstí zvítězila druhá varianta. Jakub se ujímá zpěvu a Pinďour zaujímá post hlavního kytaristy. Nějakou dobu trvá, než se skladby secvičí, jelikož Pinďour v období s Richardem hrál pouze doprovodnou kytaru a Jakub taky nikdy nezpíval. Vše se nakonec podaří a kapela se začíná rozjíždět. Uvažuje se o nahrání demo nahrávky. Získáváme také managera, kterým se stává Pavel Geberle. V zimě roku 99 se do kapely vrací Richard, se kterým odjíždíme ve dnech 30.5. - 2.6. 99 na Moravu do studia v Poličné nahrát své první demo. Nahrávka vzniká za asistence Mejly, který si také zahrál ve skladbě Skrytá tvář.
Chvíli na to nás opouští Géba pro zaneprázdněnost ve své kapele Poppy Seed Grinder a dohazuje nám na post managera Ivo Pavlíčka. Posléze přenechává Libor post bubeníka svému mladšímu bratrovi Radkovi a dál se hudbě již nevěnuje. V roce 2001 odchází z kapely zakládající člen Richard. Poté pokračují Unborn ve třech. V únoru 2002 se vrací do kapely Géba, zaplňuje post kytaristy a s ním přichází sólový zpěvák Soško. Manažer Ivo je pro nedostatek času nucen spolupráci s kapelou ukončit. Soško nás seznamuje s Vosou a ten se manažérské funkce na poměrně dlouhou dobu ujímá.
Soško v roce 2004 odchází a ještě tentýž rok je doporučen na post zpěváka Saša, který do UNBORNU skvěle zapadá. S příchodem Saši se současně mění tvář vybraných starých songů, které mj. dostávají anglické texty. Kapela opět přidává plyn, vzniká nový materiál. Postupem času ale nadšení opadává a od podzimu 2006 nastává tvůrčí krize a všeobecná pasivita a letargie . Ta ústí na počátku roku 2007 v dobrovolný odchod basáka Jakuba (Klátiče). Na jeho post je záhy doporučen slovenský basista Miro (ex – Midnight Scream) a Unborn se opět stávají mezinárodní kapelou. Přes opětovné počáteční nadšení a další tvůrčí miniexplozi je ale cítit, že soukolí nepracuje úplně na 100%. Než se Unborn stačí pořádně nadechnout, dochází v červnu téhož roku k další změně – dobrovolně odchází kytarista Pavel (Géba), který se rozhodl svoji energii soustřeďovat do jiných kapel. Naštěstí pro Unborn je záhy tato nepříjemná situace vyřešena – na doporučení Saši přichází kytarista Jonáš, který pro kapelu není neznámou tváří. Díky dřívějším společným akcím s Jonášovou kapelou In Nomine Jonáš velmi rychle zapadá do kolektivu a vytváří s Pinďourem nebezpečnou kytarovou dvojici. Do kapely se vrací ztracený klid a pohoda a plánují se velké věci.
Jonáš se s kapelou velmi rychle sehrál a brzy byl schopen zahrát celý tou dobou hraný playlist. Díky tomu jsme se mohli bez problému poměrně záhy uzavřít ve studiu SHAARK v Bzenci, kde jsme ve dnech 17. – 20.9.2007 nahráli první oficiální album kapely. Placka dostala název VOICE OF HATE a songy na ní zaznamenané byly souhrnem toho nejlepšího z tvorby Unborn za uplynulé 4 roky, přičemž se dostalo i na remake skladeb „Skrytá tvář“ a „V umírajícím slunci“. Tím jsme mohli udělat tlustou čáru za minulostí a začít něco zcela nového. Tvůrčí smršt ztělesněná v osobě jménem Jonáš způsobila, že jsme staré songy s celkem slušnou akcelerací nahrazovali skladbami novými a je třeba říct, že naše tvorba doznala určitých na první poslech jasných změn. Nové songy moderního thrashmetalu s decentní příměsí prvků jiných metalových stylů znamenaly celkem předpokládanou obměnu fanouškovské základny, přičemž příliv byl naštěstí o dost intenzivnější než odliv. Následné plány byly spojené s promo aktivitou „aktuálního“ alba Voice of Hate a přípravou na nahrávání videoklipu.
V letech 2007-2008 zažila kapela své dosud nejexpanzivnější období. Sehráli jsme řadu povedených koncertů v Čechách a na Slovensku, pódium jsme sdíleli s celou řádkou výborných kapel české i zahraniční metalové scény (namátkou: Demonical, Depresy, Poppy Seed Grinder). Dále se nám podařilo natočit videoklip, což je výhradně zásluha dřívějšího člena kapely Jakuba Janků (takže ještě jednou díky, Klátiči!) a pohovořit si o tom všem na rádiu Rock Zone. Avšak dobrého pomálu. Na počátku roku 2009 se soukolí opět zadřelo a i přes určité aktivity tento stav přetrval po celý rok. Nakonec na podzim roku 2009 po ujasnění si některých priorit opustili kapelu nejdříve Miro a poté i Jonáš. Následovalo období temna, neboli Dark Weather, během něhož nebylo zcela jasné, zda-li se kapela vůbec dá ještě někdy do pohybu. Na konkurz opuštěných hráčských postů se přihlásilo hned několik zájemců, z nichž nakonec vykrystalizovala ideální dvojice: Filip Rytych (kytara) a Roman Freisleben (basa). Vše je velmi čerstvé, netřeba přehnaného optimismu. Ovšem již nyní kapela piluje nový playlist a chystá se na řadu domluvených koncertů!
Rok 2010 ukázal, že kapela Unborn ještě neřekla své poslední slovo. Nová sestava dokázala navázat na lepší léta předchozí party a důkazem byla celá řada koncertů, z nichž vyčnívá účast na Basinefirefestu (byť se jednalo jen o předvečer festu) a nedávném Winter Metal Attack. Potěší i vzpomínka na společné řádění s rakouskými The Last Warning nebo brazilskými Uzomi. Na sklonku roku jsme naše úsilí završili nahráním alba Six Ways of Suffering ve studiu Hellsound v Česticích, kde tomu velí Honza Kapák a že tomu velí fakt ukrutně, o tom žádná…! (Honzo, ještě jednou díky !!!). Velmi pozoruhodné jsou naše statistiky: opět jsme završili naše úsilí nahrávkou přesně po 4 letech, jakožto tento interval dodržujeme nevědomky s železnou pravidelností po celou dobu své existence a opět (s výjimkou Voice of Hate) je na albu 6 songů, tentokrát ovšem poprvé v historii chybí na nahrávce Skrytá tvář.
Podstatné je, že kapela ani po četných generačních výměnách nevybočila ze svého záměru hrát thrash-metal, třebaže novější materiál obsahuje i prvky modernějších metalových stylů.