Abstract Essence

Abstract Essence
Nápad založit kapelu, jež by hrála tvrdou, avšak nápaditou a inovativní hudbu se zrodil v hlavě klávesisty Honzy Pavlůska, jež právě ukončil spolupráci s kapelou Lifescape a kytaristy Libora Kukuly, jež působil současně v power-metalové formaci Wilderness. Po drobných peripetiích především s postem druhého kytaristy se sestava ustálila ve složení: Libor Kukula - kytara, Radim Ondra - kytara, Radek Kročil - basová kytara, Honza „Mani" Pavlůsek - klávesy, Tomáš Matocha - bicí a zpěvu se ujal Ondřej Zbránek. Od počátku roku 2004 se tedy začíná psát historie kapely Abstract Essence.

Tvorba skladeb šla již od začátku velice dobře, protože jsme se již od začátku necítili svázáni žádným hudebním stylem, kterého bychom se museli držet, avšak nápady do sebe přesto hezky zapadaly. Po nazkoušení několika skladeb začala kapela jezdit po koncertech, aby své umění a svůj odlišný pohled na metalovou tvorbu prezentovala posluchačům v klubech a na festivalech. V září 2004 jsme se rozhodli nahrát 7 skladeb, které jsme měli připraveny a vytvořit tak naše první demo, které mělo sloužit především k manažerským a prezentačním účelům. Toto demo bylo velice kladně hodnoceno ve většině tuzemských i zahraničních médiích. Následující dva roky se kapela pilně věnovala koncertní činnosti v České republice i v zahraničí, kde představovala skladby z dema „Lost Life" ale i některé novinky. Odehráli jsme koncerty po boku několika slavných jmen a získali tak cenné kontakty a zkušenosti.

V únoru 2006 dochází ke změně na postu bubeníka poté, co Tomáš oznamuje odchod z kapely a na jeho místo je přijat zkušený vsetínský bubeník Milan „Peki" Pekárek, který současně působil ve formaci Irokez. Po dvouletém zkoušení a koncertování jsme se začali připravovat na vydání naší první oficiální desky. Rozhodli jsme se pro vsetínské studio Pro-Marts, kde jsme během tří týdnů nahráli vše potřebné pro naši prvotinu, jež dostala název" Aftermath". Pozvali jsme si dva hosty - Broňu z kapely Decide a Miru Horejska z brněnské kapely Asgard. Oba přidali některé zpěvové party. Album bylo oficiálně vydáno brněnským labelem Lava productions a bylo pokřtěno během slavnostního koncertu v M-klubu ve Valašském Meziříčí dne 18.května 2007. Hostem kapely Abstract Essence byla kapela Root, jejíž zpěvák Jiří „Big Boss" Valter se stal kmotrem naší první desky.

Po křtu naší prvotiny jsme začali s její propagací a odehráli jsme mnoho a mnoho úspěšných koncertů po celé České republice, na kterých jsme získali mnoho fanoušků a stali jsme se tak součástí české metalové scény. Za všechny z nich uveďme např. účast na 12. ročníku festivalu Brutal Assault, kde jsme si zahráli po boku nejznámějších kapel světa.

Na desku Aftermath vyšlo mnoho výborných recenzí, ve kterých mnoho recenzentů označuje tuto desku jako nejlepší debut roku 2007.

V současné době se kapela Abstract Essence připravuje a těší se na svá další vystoupení například na festivalu Basinfire Fest 2008, MetalGate festival, či na větších klubových akcích v Praze a jinde v ČR. Pracujeme také na nových skladbách, které se objeví na připravovaném druhém studiovém albu naší kapely.