Tortharry

Tortharry
Skupina TORTHARRY vznikla v srpnu 1991. Bubeník M. "Juan" Jirman a basový kytarista M. Vacek se setkali ve skupině Imago již v roce 1984. Na podzim 1988 přišel na post kytaristy J. Rubeš. Později vystupovali pod názvem Executor, ale deathmetalová historie začíná až s názvem TORTHARRY.
V září 1991 je natočeno první demo "Mezi nebem a peklem". V lednu 1992 doplňuje sestavu kytarista D. Pavlík a TORTHARRY jsou kompletní. Následují dema "Flames of Eternity" a "Incriminated". V této době vzniká i první klip na skladbu "Dirty Mind", který je zhotoven ve spolupráci s P. Jandou a je odvysílán v pořadu Rockmapa.
V polovině roku 1994 je ve studiu Past natočeno první album "When the Memories are free". Tady poprvé obstarává vokály kromě Martina i Dan. Následuje řada koncertů, které nepřetržitě trvají vlastně až dodnes, o což se od roku 1993 stará manager Goro. Od tohoto roku TORTHARRY sbírají zkušenosti i v zahraničí.
V roce 1996 se skupina poprvé seznamuje se studiem "Hacienda" Miloše Dodo Doležala. TORTHARRY nahrávají jednu skladbu na CD "After 10 Years...Tribute to Cliff Burton", která patří k tomu lepšímu na tomto výběru. V roce 1997 je tady natočena i druhá deska TORTHARRY s názvem "Book of Dreams". Zvuková kvalita této nahrávky posunuje kapelu zase o kus dál. CD je vyprodukováno ve spolupráci s firmou Taga Records a v květnu je natočen i klip ke skladbě "Stain".
Taga Records však nemá vůbec připravenou slibovanou distribuční síť a TOTHARRY jsou odkázáni pouze na to, co si sami prodají. Díky velké koncertní aktivitě má i přesto deska značný ohlas. K dřívějšímu exotickému Portugalsku přibývají koncerty v Německu, Rakousku, Polsku i na Slovensku. Dvakrát se podaří vycestovat i na zajímavá vystoupení v Litvě a Lotyšsku.
Následují kompilace, na kterých se objevuje materiál z druhé desky. Např. "Creations from a morbid Society - part 2" zanikající firmy Taga, kazety vydané v Litvě, Lotyšsku, dokonce i v Mexiku. V roce 1998 nechybějí TORTHARRY ani na litoměřickém Dynamu. Také odehrají dva koncerty se skupinou DEATH v ČR. Ten druhý dokonce pořádá managemant TORTHARRY.
V únoru 1999 se TORTHARRY odebírají opět do studia "Hacienda" v Žirovnici, kde se během 22 dnů natočí zatím poslední a nejlepší album, které nese název "Unseen". Album vydává v květnu 1999 nová vydavatelská firma CBR Records, za níž stojí majitel studia "Hacienda" Miloš "Dodo" Doležal, který album také produkuje. Deska získává velmi kladné ohlasy nejen v médidích v České republice, ale i v zahraničí. Kapela opět odehraje mnoho koncertů na podporu nové desky. Na koncertech je doprovázena vlastním PA Systémem s autobusem, což má velice příznivý podíl na zvukové stránce koncertů TORTHARRY a dobré show pro diváky.
Za pomoci vydavatelské firmy CBR Records a firmy NSM zastoupené Wolfgangem Sussenbeckem TORTHARRY kontakty v USA a tato navazující spolupráce dostává kapelu až na sampler "Tribute to Death", který vydává v roce 1999 společnost DWELL Records v USA. Tortharry nahrají na tento sampler skladbu z alba Leprosy "Pull the Plug" a získávají tím další cenné zkušenosti na trhu v USA.
V průběhu roku 2002 probíhalo ve studiu Hacienda natáčení čtvrtého řadového CD Tortharry, kterého se nemohl z osobních důvodů zúčastnit stálý bubeník Torttharry "Juan". Z tohoto důvodu byly na natáčení pozváni dva bubeníci konzervatorista Miloš Maier a vystudovaný konzervatorista Roman Lomtadze. Důvodem pozvání dvou bubeníků současně na natáčení byl náhlý zánět šlach Miloše Maiera. Oba odvedli skvělou práci a výsledkem je zatím poslední čtvrtý počin Tortharry CD "White", které vyšlo opět pod hlavičkou CBR v listopadu 2003. K tomuto CD bylo odjeto turné s Milošem "Dodo" Doležalem a stájovými kolegy COLP na podzim roku 2003.
Dne 28.9.2004 odchází z kapely dlouholetý člen a kytarista Jarda Rubeš, jehož v prosinci 2004 nahrazuje nadějný kytarista Martin Hrubý "Máca" z regionální zábavové kapely AVENGER rock.
Po rok a půl trvající pauze zapříčiněné personální změnou se Tortharry opět probouzí k životu a na jaře 2006 začínají připravovat nový materiál k novému CD, který s kapelou připravuje opět nový mladý a nadějný bubeník Jiří „Panther“ Rosa, vzhledem k velké pracovní vytíženosti Juana, který se tohoto nemůže účastnit. Výsledkem je nové CD "Reborn", které bylo natočeno během srpna a září 2006 ve studiu Shaark v Bzenci a vydáno bylo dne 16.11.2006 pod novou značkou REDBLACK Records. K tomuto CD Tortharry vyjeli v září 2006 na společné REBORN Tour s novými stájovými kolegy kapelou Shaark, jež vyvrcholilo křtem CD dne 25.11.2006 v Music Hall Zděřina.
Tento den oznámil zakládající člen kapely Juan, že ze známých důvodů (pracovní vytíženost) opouští kapelu. Logickým nástupcem se tento den stal „Panther“ a Juan se stal doživotním čestným členem Tortharry a za jeho práci a založení Tortharry mu patří poděkování od celé kapely. Datum 25.11.2006 je zlomem v kapele, kdy bylo oficiálně pokřtěno nové CD "Reborn", odešel Juan (zároveň se stal čestným členem Tortharry) a přišel Panther jakožto nový bubeník. Juane Děkujeme.
V září 2007 proběhlo turné po Brazílii s kapelami Belphegor a Gorgoroth. Toto skvěle zorganizované a profesionální turné měla na starost firma Tumba productions, která dělá turné po Jiřní Americe všem známým metalovým kapelám. V průběhu léta 2008 bylo natočeno 12 skladeb pro nové 6.CD, které ponese název Round Table Of Suicide. Myšlenkou tohoto CD je poukázat na různé pohnutky, které mohou dovést člověka k tomu, aby sám dobrovolně ukončil svůj život sebevraždou. Nejedná se zde v žádném případě o propagaci sebevraždy jako takové, nýbrž o částečné vysvětlení tohoto velmi komplikovaného lidského rozhodnutí.