Pikodeath

Pikodeath
rok 1998 - 2001


Tato liberecká thrashmetalová kapela vznikla na okraji roku 1998. Její zakládající členové jsou Josef Vích (Pepíno) (kytara) a Eduard Bílkovský (bicí), Michal Patrný (Tazman) (zpěv) a Petr Řeřicha (Vetchý)(basa). Pikodeath hrál ryzí thrash-metal, ale díky Tazzovému murmuru byl označován spíše na thrash-death. V této sestavě vznikly štychy jako Krev, Lovci lebek, Mrtvý svět, Nekrokanibal, T.H.C. Revoluce, Shit Heads, Ovarový hlavy, Síla většiny, kapela odehrála pár koncertů po libereckém regionu, ale v červenci 1998 Pepíno nastupuje na vojnu a nastala téměř roční pauza.Po ukončení Pepínovy ZVS (červen 1999) odchází kvůli osobním a hudebním důvodů v srpnu Vetchý, protože začínal postupně pohrdat metalem a chtěl hrát spíš komerční hudbu. Vetchý nebyl v kapele žádným přínosem, takže to budoucí tvorbě spíš přidalo, ale koncertní činnost kapely se zastavila na další čtyři měsíce. Jeho místo se hbitě ujal Filip Fořt (Fíla), který přišel původně jako záskok, ale hudba ho zaujala natolik, že se stal stálým členem. Měl za sebou už v té době hodně hudebních aktivit (hrál ještě s kapelou KOULE), ale byl založený spíše na bigbítový žánr. Fíla sice neskládal, a ani se nepodílel na nových písních, ale jeho jednoduchý bigbítový styl se odrazil v tvorbě kapely -už to není ortodoxní thrash-metal a navíc Tazz přidal do Pikodeathu vlivy grind-coru a na koncertech se členové kapely polévají a chrlí krev. V této sestavě vznikaly písně jako Rozzeběh, Veselá kopa, Cihla, Šlukovková a první cover-verze kapely "P.S." (Práce na Silnici, Pohlavní Styk) Tramvaj a kapela začala hrát více po Čechách a Moravě. V květnu 2001 následovalo první demo "Veselá kopa", které obsahuje skladby - Rozzeběh, Krev, Lovci lebek, T.H.C. Revoluce, Veselá kopa a Uzáwěr. Po nahrátí dema ale Fíla odchází, protože se chtěl věnovat spíš alternativní hudbě.

Po necelých čtyř měsíců shánění postu baskytaristy přichází drtič tlustých čtyř strun - Milan Tvrzník. Ten v žádné kapele nehrál, neměl tedy koncertní zkušenosti, ale zato vynikající školu baskytaristy Vyčky z liberecké thrashmetalové legendy V.A.R.. Milan přitvrdil basové party a muzika byla více razantnější.

Koncem roku však kapelu ze dne na den zbaběle opouští bubeník Eduard Bílkovský, přestal mít chuť koncertovat a jakýmkoliv způsobem se zdokonalovat. Učinil tak nekompromisně, aniž by odehrál jediný nasmlouvaný koncert. Eda se staral o webové stránky a poštu kapely, smazával doručené emaily, které byly poslány pořadateli a kapelami s nabídkami koncertů.


rok 2002 - 2005

Bylo to krizové období, protože se špatně shání bubeník, který by zvládl odehrát death-grind a vypadalo to, že bude Pikodeath dál fungovat s automatem. Naštěstí se tak nestalo a bubenickou stoličku dočasně obsadil Jan Zrůst, který v minulosti působil mimo jiné v liberecké formaci KRUCIPÜSK, či heavymetalové NERO. Tento otec dvou dětí se vrhl bubnovat do deathmetalové kapely. Bylo to pro něj zcela něco nového, ale svou hrou hodně výrazně vyzdvihl Pikodeath. Jeho razantní a přesná hra sklízela obdiv i u ostatních hudebníků. Vznikaly písně Lenost, Tupý zlo a ještě surovější Wagabund, Pikodeath začal opět více koncertovat - a to po celých Čechách a Moravě a dostávat se více do undergroundového povědomí. V té době si kapela zahrála mimo jiné se špičkami české death-metalové scény, jako jsou deathoví KRABATHOR, FLESHLESS, HYPNOS, CRUSHER,… či thrashoví DEBUSTROL, blackoví ROOT a heavymetaloví KRLEŠ.

V říjnu 2002 nastupuje Milan na vojnu a post basáka se ujal dočasně Petr Mramornov (Mramor). Mramor působí v liberecké HC/punkové formaci VOJTYLA. Kapele velmi pomohl, protože nestála a mohla fungovat.

V dubnu oznámil (za včasu), že se bude opět naplno věnovat Vojtyle, ale to už byl Milan schopný koncertovat během vojenské služby.

Začátkem roku 2003 přichází do kapely již na stálo bubeník Martin Kocián (Machetazo), který úspěšně odehrál svůj první koncert 25.1. a stává se tedy regulérním členem kapely. Je to hodně razantní a tvrdý bubeník. Má to pravé srdce pro tvrdý death-grind, ale má smysl i pro jiné odnože undergroundové hudby. I Machetazo přinesl do kapely hodně vlivů, písně se naučil rychle a hraje je opravdu nasurovo. To se samozřejmě odrazilo v tvorbě nových písní, jako Rozmělněné duše či Bílá vdova. V této době se Pikodeath účastní turné Avalanche Tour po severních Čechách a Moravě s kapelami Rays of the sun, Adultery, Greedy Invalid a Sacrist, přičemž se na dvou akcích setkává s kolumbijskou smrští PURULENT, které, po nešťastné autonehodě a úmrtí kytaristy Daeva, věnuje píseň „Columbia“.

V Teplickém klubu Velvet hraje Pikodeath i s německými blackerami Acid Rain, se kterými později hráli v německém Postdamu. Následovala další sada koncertů, hrálo se skoro každý víkend.


rok 2005 - 2007

Po odchodu Tazzmana a Mačetaza z kapely začali Pepíno s Milanem hledat náhrady. Nebylo to snadné, protože odešli oba najednou. Mačetazo do hardcorových Lewisit a Act of God a Tazzman se už hudbou přestal zajímat.

Po dlouhé době hledání a experimentování se usídlili v Pikodeathu zpěvák Martin Zajíc - Dinosaurus, který má zkušenosti z méně známých deatherů LAVOISER a bubeník Mirek Habětínek, který hrál v hard-rockových SKARABEUS a PRAŽSKÝ VÝBĚR REVIVAL. Kromě uvedených kapel, hrál ještě jako bubeník v undergrandové bigbítové kapele ŘEMEN z Lounska.

S novou sestavou se kapela soustřeďuje na zkoušení a i skládání nových skladeb a přislíbila účast na festivalu Nuckstock open air 25.-26.8.2006 v německém NUCKNITZU.

Současná sestava: Dinosaurus (zpěv), Pepíno (kytara), Milan (Milivoj) (basa), Míra (bicí).

Následovala řada dalších perfektních koncertů,

na podzim roku 2007 nahráli promo-CD Surowě a na jaře

2008 - CD NASUROWO.

Poté se zúčastnila kapela turné spolu s německými kamarády Acid Rain a slovenskými Pyopoesy a potom i německu, a to klubových akcí a festivalech.